Mit csinál a mediátor?

Az előző bejegyzésben arról írtunk, hogy mi is a mediáció? Hétköznapi értelemben arról van szó, ha nem tudok megegyezni valakivel egy vitában, akkor jön egy harmadik személy, aki segít nekünk abban, hogy megoldást találjunk a problémánkra. Ez a harmadik személy a mediátor.

Mit csinál a mediátor? Pártatlanul, semlegesen közvetít a felek között. Megteremti a feltételeket ahhoz, hogy a felek őszintén tudjanak a problémáról kommunikálni. Segít feltárni a problémákat, megérteni a konfliktus lényegét. Elősegíti a megértést, felszínre hozza a felek kooperációs és problémamegoldó készségeit. Ráébreszti a feleket, hogy van kiút, van olyan megoldás, ami mindkét félnek megfelelő lehet, még akkor is, ha korábban azt hitték, hogy már nincs remény a békés megegyezésre. Elősegíti a közös cél megtalálását, a valós érdekek feltárását. A mediátor feladata, hogy biztosítsa az erőegyensúlyt a felek között, hogy mindenki elmondhassa, mire van szüksége a helyzet megoldása érdekében.

Mit nem csinál a mediátor? Nem ítélkezik, nem hibáztat, nem kritizál , nem kényszerít, nem ad jogi tanácsot és – ami a legfontosabb – semmiképp sem dönt a felek helyett. Egy bírósági eljárásban a bíró irányítja a folyamatot, és dönt a felek helyett, akiknek ezt a döntést – ha jogerőre emelkedett – végre kell hajtani, ha tetszik, ha nem. A mediátor csak a folyamatot irányítja, a döntés joga mindvégig a feleknél marad.

Ki lehet mediátor? A mediátor szakirányú képzettséggel és felkészültséggel rendelkező szakember, aki felvételt nyert az Igazságügyi Minisztérium közvetítői névjegyzékébe. A közvetítői névjegyzék az alábbi linkről nyitható meg: https://inyr.im.gov.hu/kozvetitok

Mi, mint a Pontis Mediáció közvetítői megtalálhatóak vagyunk az Igazságügyi Minisztérium nyilvántartásában. Mediátori végzettségünket az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán általános és családügyi mediátori szakon szereztük. Amennyiben kérdése van hozzánk, vagy megosztaná megoldandó problémáját velünk, keressen minket bizalommal!