A gyermek szerepe a válási, családjogi mediációban
Az egyik legismertebb magyar pszichológus, Dr. Ranschburg Jenő szerint „A házasság felbomlása hatással van a gyermek egészséges fejlődésére, de ha ez kulturált formában, a gyermek érdekeit kölcsönösen és messzemenően szem előtt tartva zajlik, a helyzet által okozott zavarok átmenetiek lehetnek, és a szocializáció sikerét hosszú távon kevéssé veszélyezteti”.
A gyermeket érintő konfliktusok kezelésében elengedhetetlen a szülők együttműködése a probléma kezelés során akár válófélben vannak a szülők, akár már elváltak.
A gyermek érzi, látja, hogy mi történik körülötte, az őt ért hatások nem maradnak nyom nélkül a későbbiekben. A válás traumatizáló hatását azonban felelős szülőként lehet csökkenteni. Segíteni lehet a gyermeknek, hogy a szülük döntését minél hamarabb megértsék és megkezdjék az alkalmazkodást a kialakuló új élethelyzethez. A szülők felelőssége leginkább abban áll, hogy egymással milyen módon rendezik a kialakult helyztet és hogyan kommunikálnak egymással és a gyerekek előtt.
Meggyőződésünk, hogy a mediáció segíthet abban, hogy a szülők „kulturált formában” együtt tudjanak működni a gyermeket is érintő konfliktusok kezelésében. A gyermeknek alapvetően nem az a fontos, hogy a szülei feltétlenül együtt éljenek hanem az, hogy számára egy elérhető biztos pont legyen mindkét szülő akkor is, ha nem élnek együtt. A gyermek érdeke biztosan az, hogy a különköltöző szülővel is élő, minőségi kapcsolata maradjon.
Ha fontos Önnek gyermeke, azon kell dolgozni, hogy a személyes nehézségeiknek, vitáiknak ne legyen áldozata a gyerek. Mediátorként próbálunk a szülőknek segíteni abban, hogy saját gyermekük érdekeinek, szükségleteinek mentén tudjanak gondolkodni, kommunikálni és megállapodást kidolgozni. Szerető szülőkkel is előfordul, hogy a válás során elsősorban magukra és egymásra figyelnek és csak utána a gyermekre. A mediáció segít ebből a helyzetből kimozdulni, és másképp tekinteni családi életük rendezésére.